»17.04.| V Albert Parku zvítězil Lotus..
»16.04.| GP Austrálie - kval. vyhrál S.Vettel
»16.03.| V Melbourne nám prší...
» Vítejte na fan blogu K E E P~F L Y I N G
o Kimim Räikkönenovi, seriálu MS vozů
Formule 1 také Sebastienu Vettelovi a
dalších . Najdete zde nejenom novinky,
fotky a videa, ale doufáme.., že i taky
trochu zábavy. Užijte si to tady a třeba
nechte i nějaký komentář.
K E E P . F L Y I N G™


~KEEP FLYING...SVĚT FORMULE 1, Kimiho Räikkönena a DALŠÍCH...~

Okruhy F1

GP Spain | Circuit de Catalunya

23. dubna 2012 v 23:59 | Sikki
Circuit de Catalunya je závodní okruh ležící přibližně 30 kilometrů severně od Barcelony. Každoročně se zde koná Velká cena Španělska Formule 1 a Velká cena Katalánska v závodech silničních motocyklů. Díky své vyjímečnosti se během roku stává také oblíbeným místem pro zimní testování. K tomu přispěly hlavně příznivé klimatické podmínky a několik vysokorychlostních zatáček, které ideálně prověří efektivitu aerodynamiky monopostů vozu Formule 1.

» Charakteristika tratě: Okruh se vyznačuje několika vysokorychlostními zatáčkami, je velmi náročný na aerodynamiku a vyniká výjimečnou všestraností. Povrch tratě je hrubý a hrbolatý, takže se tu používají spíše pneumatiky tvrdších směsí. Navíc zde velmi často fouká poměrně silný vítr, který nepravidelně mění směr, což reprezentuje další problémy při nastavení auta. Trať byla koncipována jako moderní rychlostní okruh s předpokládanou průměrnou rychlostí přibližně 225 km/h. Tomu odpovídá konstrukce zatáček, v kterých se dá jezdit při obrovském přetížení rychlostmi převyšujícími 200 km/h. Ovšem se stále dokonalejší aerodynamikou tato vlastnost okruhu způsobila, že se na ní nedá prakticky nikde předjíždět. Nejvhodnějším místem tak nadále zůstává pouze první zatáčka za cílovou rovinkou, ale i v ní nemají jezdci příliš mnoho šancí na uskutečnění předjížděcího manévru. V roce 2007 pravotočivé, vysokorychlostní zatáčky před cílovou rovinkou od sebe oddělila pravoúhlá šikana, která výrazně snížila rychlost monopostů a dala šanci k využití správného okamžiku pro akceleraci. U jezdců se tato úprava setkala s rozporuplnými reakcemi. Nikdy už totiž nezažijí pocit, kdy je jejich tělo odstředivou silou doslova vytahováno z kokpitu. Současně ale uznávají, že z hlediska bezpečnosti to byl krok správným směrem, který zároveň pomohl k zatraktivnění nudných závodů.

GP Bahrain | Shakir

16. dubna 2012 v 13:06
Bahrain International Circuit je závodní okruh, který se nachází na ostrově Bahrajn v Perském zálivu, nedaleko města as-Sachír. Jednou ročně od roku 2004 tento okruh hostí také závod Formule 1. Výjímkou byl rok 2011 kdy v zemi panovaly nepokoje a tak bylo nutné závod zrušit. Mimo jiné se zde pořádají závody dragsterů a závod GP2. V roce 2006 se na tomto okruhu jel také poprvé závod australského šampionátu cestovních vozů V8 Supercar a 24 hodin.
Výstavbu bahrajnského závodního okruhu podnítil bahrajnský korunní princ, šajch Salmán bin Hamad Al Chalífa, který je také čestným předsedou Bahrajnské automobilové federace. Okruh je umístěn uprostřed pouště a byl navržen německým architektem Hermannem Tilkem (navrhoval i jiné okruhy pro F1 např. Yas Marina Circuit v Abú Zabí). Okruh má ještě šest různých variant trati, mezi které patří i testovací ovál a rovinka pro závody dragsterů.

» Charakteristika tratě: Okruh má hned několik dlouhých rovinek, které poskytují jezdcům příležitost na předjíždění. Přesto okruh v Bahrajnu nepatří mezi mimořádně rychlé tratě, právě kvůli technické pasáži mezi zatáčkami 6 až 15. Kvůli problémům s pískem je povrch trati během závodního víkendu ošetřovaný speciální látkou - rozprášením adhezivního materiálu. Cílovou a zároveň i nejdelší rovinku na trati (1090 m) zajišťuje 12 km svodidel a 82 000 kusů pneumatik. Ostatní tři rovinky mají délku 555, 680 a 750 m. Nejrychlejším místem na trati je konec cílové rovinky, vedle níž se táhne hlavní tribuna s 10 500 sedadly. Naopak nejpomalejším místem je zatáčka číslo 18 ( přibl. 65 km/h). Velmi pomalá je i kombinace zatáček číslo 8 a 9. Jezdci na okruhu během jednoho kola trvale řadí přibližně 74-krát.

GP China | Shanghai

16. dubna 2012 v 13:04
Shanghai International Circuit je závodní okruh, který leží v oblasti Jiading nedaleko Šanghaje. Jednou ročně od roku 2004 tento okruh hostí také závod seriálu Formule 1. Mimo jiné se zde jezdí i závody GP2 a Moto GP + V8 Supercars.
Trať projektoval německý architekt Hermann Tilke (navrhoval i jiné okruhy pro F1 např. Yas Marina Circuit v Abú Zabí). Za místo výstavby vylo zvoleno močálové území nedaleko Šanghaje. Konstrukce nebyla, vzhledem k nestabilnímu podloží, jednoduchá. Přesto se ji podařilo postavit trať za rekordních osmnáct měsíců.

» Charakteristika tratě: Trať, na níž se monoposty nastavují na velký přítlak, má svůj nejrychlejší úsek na konci dlouhé rovinky mezi zatáčkami číslo 13 a 14. Právě tam totiž jezdci dosahují rychlosti zhruba 310 km/h. Nejpomalejším místem na okruhu je naopak pravotočivá zatáčka, která ukončuje cílovou rovinku. Ta se jezdí na jedničku, rychlostí asi 60 km/h. Nejdelší úsek, kde je možné jezdit na plný plyn, trvá 19 sekund. Na piloty čeká v Číně v zatáčkách číslo 7 a 8 poměrně vysoké boční přetížení. Okruh je relativně rychlý a velmi náročný na pneumatiky.

GP Malajsia | Sepang

16. dubna 2012 v 13:02
Sepang International Circuit je závodní okruh, na kterém se od roku 1999 pořádá VC Malajsie Formule1. Okruh je umístěn přibližně 60 km jižně od hlavního města Malajsie, Kuala Lumpur. Pořádají se zde i jiné vrcholné akce automobilového a motocyklového sportu jako A1 Grand Prix a MotoGP.
Trať v Sepangu vždy nabízela dramatické závody, né zřídkakdy vlivem počasí. Nejdramatičtější VC proběhla asi v roce 2009, kdy přívalový déšť, který se spustil po 22 kolech, přinutil organizátory VC po 32 kolech (z celkem 56 přerušit) a po téměř hodinovém čekání i předčasně ukončit. Jezdci si tak mezi sebou rozdělili jen poloviční body. Vítězem se tehdy stal Jenson Button.
Trať v Sepangu je prvním dílem dvorního architekta moderních tratí Formule 1, Hermanna Tilkeho. Německý architekt následně navrhl další okruhy v Číně, Bahrajnu, Turecku a na mnoha dalších místech. Okruh se také může pyšnit vynikajícím zázemím pro týmy a velmi dobře vybaveným mediálním centrem.
Okruhu nabízí dvě nezávislé konfigurace tratě, takže na jednom místě se mohou konat dva závody současně. Severní okruh, který je součástí první poloviny hlavního okruhu, se na cílovou rovinku vrací za zatáčkou číslo 6 a má délku 2,71 km. Jižní okruh s délkou 2,61 km je součástí druhé poloviny hlavního okruhu a využívá protilehlou rovinku. Na hlavní trať se připojuje v zatáčce číslo 8. Okruh mimo jiné nabízí možnosti pro závody motokár a motokrosu.

» Charakteristika tratě: Kombinace dlouhé rovinky, sekce s rychlými zatáčkami a úzké šikany je náročná na nastavení monopostů. Trať je velmi široká a díky tomu nabízí několik dobrých příležitostí na předjíždění. Na konci cílové rovinky jezdci dosahují nejvyšší rychlosti 306,8 km/h. Za ní čekají piloty dvě pomalé zatáčky, ve kterých se jezdí na druhém rychlostním stupni rychlostí přibližně 75 km/h. Právě tento úsek je nejpomalejším místem tratě. Tato sekce je výborně viditelná z prostor hlavní tribuny, ve které se nacházejí obchody a centrum odpočinku. Okruh s velkou přilnavostí je velmi rychlý a relativně náročný na brzdy. Po fyzické stránce je to pro jezdce jeden z nejnáročnějších závodů sezóny, v Malajsii bývá tradičně velmi teplo a vysoká vlhkost vzduchu. Nevýhodou je také nerovnost povrchu, zapříčiněná tím, že trať byla vybudována na místě, kde byly dříve močály.

GP Australia | Albert Park

16. dubna 2012 v 13:01
Melbourne Grand Prix Circuit je závodní okruh. Nachází v ulicích australského města Melbourne v okolí jezera v Albert Parku. Leží jen několik kilometrů jižně od centra. Současná konfigurace se používá pro závody F1 a závody jiných sérií už od roku 1996.
Rekordy v Austrálii drží Michael Schumacher, který zde triumfoval hned čtyřikrát, na této trati se to ještě nikomu nepovedlo.
První závody Formule 1 se zde konaly už v letech 1953 a 1956, ale do výsledků šampionátu se nezapočítávaly. I když současná trať v hlavním městě státu Viktorie není tak populární jako její předchůdkyně v Adelaide, na níž se soutěžilo od roku 1985 až do roku 1995. Hezké prostředí, dobrý servis a kvalitně vybudovaná infrastruktura dělají z okruhu dobrého hostitele. Okruh využívá silniční komunikace (tzv. Albert Park Lane), ta se v průběhu roku používá pro běžný provoz. Trať vede kolem uměle vytvořeného jezera. Povrch tratě byl před prvním závodem v roce 1996 znovu vyasfaltovan, aby se zajistila konzistence a hladký povrch silnice. Díky tomu je povrch, ve srovnání s jinými okruhy využívajícími veřejných komunikací (např. Circuit de Monaco), velmi hladký.

» Charakteristika tratě: Trať je rychlá a plochá s nepříliš čistým, hladkým povrchem. Pro jezdce je sice přehledná a zajímavá, ale nedá se na ní příliš předjíždět. Nejrychlejším místem je konec cílové roviny kde se jezdí až 308,7 km/h a nejpomalejší zatáčkou je číslo 3 (tzv. Sports Center) monoposty ji projíždějí na dvojku rychlostí asi 85 km/h. Okruh je velmi náročný na brzdy. V průběhu jednoho kola jezdci trvale přeřazují přibližně 56-krát.
 
 

Reklama
Reklama